EsilehtViljandi Kutseõppekeskus, Viljandimaa

Viljandi Kutseõppekeskus, Viljandimaa

Töötajatest peavad saama oma ala tipptegijad

Viljandi Kutseõppekeskuses on oluline, et õpetajad oleksid kvalifitseeritud oma ala tipptegijad. Kvalifikatsiooni tõstma motiveeritakse neid lisatasu- ja palgasüsteemiga.
Kutseõppekeskuse direktori Tarmo Looduse jaoks on kõige olulisemad erialased oskused. Õpetajatel peab olema vähemalt 4. kutsetase. See tähendab, et õpetaja on läbinud samasuguse kutseeksami kui koolilõpetajad. Seda toetab ka kooli palgasüsteem, mis näeb ette lisatasu erialase kutse omandamisel.

Teiseks on oluline pedagoogiline haridus ja kompetentsus. Õpetajatel on soovitatav omandada pedagoogiline kõrgharidus, et saavutada noorte ja täiskasvanute õpetamiseks võimalikult head oskused. Ka seda toetab kooli palgasüsteem – kõrgema tasemega õpetaja saab ka kõrgema palga.

  • viljandi_vikk_kollektiiv_uld2

Kolmandana tõstab Loodus esile elukestva õppe põhimõtte. „Pidev enesetäiendamise soosimine tagab uuendustega kursis olemise,“ leiab kooli direktor. Ta toob välja, et praegu tegeletakse tehisintellekti toomisega õppetöösse. See peaks nii õpetajale kui ka õppijale muutma õppetöö huvitavamaks.
Töötajate enesetäiendamise vajadustele lähenetakse siiski individuaalselt. Kooli arendusjuhi Marge Heina sõnul on olulised sügisesed arenguvestlused. Vestluse tulemusena selgub, kuidas iga töötaja arengut toetada. Õpetajatel on ka hea võimalus osaleda Erasmus+ programmi kaudu välismaal õppeprogrammides või olla töövarjuks. Eelmisel õppeaastal käidi Viljandi Kutseõppekeskusest välismaal töövarjutamas 44 korral ja osaleti 16 täiendkoolitusel. „See tähendab, et rohkem kui pooled töötajad täiendasid oskuseid välismaal,“ märgib Hein. Lisaks õppis 12 töötajat tasemeõppes.

Kutsetaseme tõstmise tulemused peegelduvad õppetöös. Kutseeksamite sooritamise protsent on koolis tõusnud 90–100 vahele. Eesti Hariduse Kvaliteediagentuur tõi oma hinnangus kooli tugevustena välja kvalifitseeritud õpetajaskonna ning kooli panuse õpetajate õpingute toetamisel. „Õppekavarühmades õpetavad motiveeritud ja uuendusmeelsed kutseõpetajad, kes on oma tööga rahul ning kelle õpetustega on rahul nii õppijad kui ka kooli juhtkond,“ märkisid hindajad.

Miks teie organisatsioonis töötajate õppimist soodustatakse ja julgustatakse?
Tarmo Loodus, Viljandi Kutseõppekeskuse direktor: ikka kvaliteedi pärast. Oskuslik, erialaste ja pedagoogiliste teadmistega õpetaja suudab pakkuda õppijatele parimat õpetust ning tagada õppijate kutseoskused. Väärt õpetaja paistab kaugele, temast räägivad lõpetajad ja tööandjad. See on osa kooli mainekujundusest.

Loo autor: Tanel Raig